Jubileumi Üzleti Etikai Díjátadó – 2024

25 éves az Üzleti Etikai Díj

2024. november 29. 11:59

PP Konferencia

     

Immár 25 éve, 2000-ben alapította az Üzleti Etikai Díjat László Ervin világhírű, a Nobel-békedíjra többször jelölt tudós, író, a Budapest Klub alapítója és Demcsák Mária a hazai üzleti újságírás meghatározó alakja, a Piac & Profit alapítója. Céljuk az volt, hogy erősödjön az éppen serkenő hazai magánszektor, a magántulajdonú cégek felelőssége, tisztességes üzleti magatartása a társadalom, a munkatársak és a szűkebb tágabb környezet irányában is. A 25. Üzleti Etikai Díjátadó Gálán az alapítók egyértelműen megállapították, hogy a hazai vállalatok közül sok a kiemelkedően tisztességes, példamutató, etikus cég, melyek nem csak értékteremtésben, hanem felelős gondolkodásban és magatartásban is felzárkóztak a világ legjobbjai közé.

A díjalapítók Demcsák Mária és László Ervin a színpadon

 

Idén is csak 10 vállalat vehette át az Üzleti Etikai Díjat az üzleti élet egyik legrangosabb elismerését. Az üzleti etikus jelzőt ugyanis örökre adják az alapítók. A díj kötelez arra, hogy példamutató felelősséggel álljanak mindig helyt az üzleti életben. A tisztességes, felelős üzleti magatartás ugyanis örök emberi értékrenden alapul, ami nem változik évről-évre. Nem lehet lecserélni pillanatnyi érdekek miatt. Csak az alapítók vonhatják vissza a titulus és a logó használatának jogát.

Idén 54 pályázati felkérést adtak ki az alapítók a díjra jelöltek között. Ugyanis csak pályázati felkérés birtokában lehet pályázni az üzleti etikai díjra. A pályázatokat értékelő zsűri tagjai az előző években díjazott cégek vezetői. 40 etikai díjazott cég vezetője értékelése alapján született meg a végeredmény.

Az idei 10 új díjazottal immár 157 élő, működő üzleti etikus cég van példamutatóan jelen a hazai üzleti életben.

 

2024. évben üzleti etikai díjat kapott cégek 

Kisvállalat kategória

Kardos Labor Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.

Viador Átrium Stúdió Kft.

Középvállalat kategória

CAADEX Kft.

Fortix Consulting Kft.

Press Air Kft.

Silveria Elektronikai Gyártó Kft.

Szelence Ipari Megoldások Kft.

Nagyvállalat kategória

CE Glass Zrt.

Multinacionális vállalat kategória

GLOBUS Konzervipari Zrt.

Körber Hungária Gépgyártó Kft.

Az alapítók és a 2024-ben Üzleti Etikai Díjat kapott cégek képviselői

 

A 25. Üzleti etikai díjátadó gála képekben és a nyertesekről bővebben az alábbiakban. 

Demcsák Zsuzsa műsorvezető nyitja meg a 25. Üzleti Etikai Díjátadó Gálát

 

László Ervin világhírű tudós, az Üzleti Etikai Díj alapítója nyitóbeszédében az etikus üzleti magatartás és gondolkodás alapvető fontosságáról beszélt a fenntartható fejlődés megvalósulása érdekében

 

Varga Béla, a BorsodChem Zrt. PR igazgatója beszédében kitért arra, hogy mennyire fontos szerepet töltenek be a tisztességes, becsülettel és felelősségérzettel működő üzleti szektor szereplők

 

Ferenczi Gergely, az Opten Kft. céginformációs üzletágának vezetője nyitóbeszédében felhívta a figyelmet az ESG elterjedésének fontosságára, mely az üzleti etikus gondolkodásmód alapjain jöhet csak létre

 

2024-ben Üzleti Etikai Díjat nyert „Kisvállalat kategóriában” a

Kardos Labor Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.

Az 1991-ben alapított családi vállalkozás székhelye Budapest, fő tevékenysége egyéb épületgépészeti szerelés. 3 magyar magánszemély tulajdonosa van. 2023-as árbevétele 152 millió forint, idén már átlépte a 200 millió forintot. 5 főt foglalkoztat, tevékenységét alvállalkozókkal együttműködve végzi. A cég a passzív házak, a geotermikus hőszivattyúk és a hővisszanyerős szellőztető rendszerek specialistája. Sikeres, nem családon belüli akvizíción vannak túl.

Alapítója és az ellenőrző bizottság tagja a Magyar Hőszivattyús Szövetségnek és a Passzívházépítők Országos Szövetségének. Működési filozófiája három alappillérre, az őszinteségre, a felelősségvállalásra és a számon kérhetőségre épül. A 2003-as profilváltás óta fő célja, hogy megbízható és jól működő, olcsón fenntartható fűtést-hűtést vigyen minden otthonba.

„Ahol az energia nem vész el” – ez a mottójuk az új tulajdonosoknak, amit komolyan is gondolnak. Bevételük 5 százalékát egy oktatási alapba teszik és szakmai továbbképzésre fordítják. Az alvállalkozókat is a csapat tagjainak tekintik, baráti és családias a viszonyuk, felelősséget éreznek a boldogulásuk iránt. Az előző tulajdonossal is példásan jó a viszonyuk. Az általa megalapozott értékeket viszik tovább. Ilyen például az összetartás. Szép példája, hogy egy súlyosan megbetegedett kollégájuk helyett inkább a többiek végezték el a feladatokat a gyógyulásáig, csak ne kelljen új kollégát keresni.

Az elvégzett szolgáltatásaikért felelősséget vállalnak. A hőszivattyús rendszerekre Európában egyedülálló módon 10 év garanciát adnak. Rendszereik és kivitelezéseik teljes mértékben megfelelnek a munkát szabályozó TNM rendeletnek. Innovatív csőanyag felhasználásuknak köszönhetően a kivitelezés során minimális szemét keletkezik.

Az ügyfél edukációjától a kivitelezésig a folyamat 6 hónaptól 2 évig is eltarthat. Ezért ügyfélportált üzemeltetnek a folyamatos kommunikációra a kivitelezés helyzetéről és a felmerülő kérdésekről. Mivel a hazai főiskolákon még nem oktatják a geotermikus hőszivattyú szerelő szakmát, ezért a Covid alatt saját akkreditált felnőttképzést indítottak.

A társadalmi felelősségvállalás a cégkultúra része. Az egyik tulajdonos többedmagával az általános- és középiskolás gyermekek online adatbiztonsági tudatosságának oktatására létrehozta a Cyberkid.hu adatbiztonságot tudatosító honlapot és a Fiatalok Digitális Biztonságáért és Tudásáért Alapítványt. Rászoruló személyeket, illetve közjót szolgáló szervezeteket támogatnak, például állatmentő vagy fajtamentő egyesületeket. Polipokat horgoltatnak önkéntes nyugdíjas asszonyokkal, s a csecsemők megnyugtatására szolgáló puha állatfigurákat eljuttatják a kórházi újszülött osztályokra.

Hosszú távú, felelős gondolkodásra vallanak az innovativitásra építő cég cselekedetei. Finomra hangolt ügyfélkezelése és adományozási, gondoskodási projektjei igazolják a valódi, szívből jövő gondoskodást a szűkebb, tágabb környezetükről. Méltóak az Üzleti Etikai Díjra. A cég gondolkodásmódja, hitvallása és saját fejlesztésű termékei teljes szimbiózisban vannak egymással. Minden tettük egymással összefonódik a fenntartató fejlődés ernyője alatt. Minden cselekedetük közös nevezője a felelősség az élő környezet iránt. Igazán és szívből, eredendően etikus cég!

Beke Lili, a Kardos Labor Kft. ügyvezetője megköszöni a díjat

 

2024-ben Üzleti Etikai Díjat nyert „Kisvállalat kategóriában” a

Viador Átrium Stúdió Kft.

A nyertes cég egy négy vállalkozást magába foglaló cégcsoport zászlós tagja. 2016-ban Budapesten alapították, fő tevékenységi köre: generáltevezés, építészeti tervezés, belső építészet, látványtervezés, projektmenedzsment, tűzvédelmi tervezés. 2023-ban 913 millió forint árbevételt produkált, 21 főt foglalkoztat, tulajdonosai Sándor Gergely és Sándor Nóra.

Közösségüket tudatosan fejlesztik szervezeti, valamint egyéni szinten is. Munkacsoportokkal, akciótervekkel dolgoznak a fejlődés érdekében a napi munkavégzésük mellett. 2022-ben eljutottak az etikus szervezeti és üzleti működés alapdokumentumainak megalkotásáig. A kollégáiknak rendelkezésére áll az Etikai Magatartási kódex, ami szerint igyekeznek működni minden helyzetben, ez világos utakat, gondolkodásmódot jelöl ki számukra. Az elmúlt években bevezetett HR rendszerben a kollégákra koncentrálás számos módszerét gyakorolják, ami segít az általános közérzet és a kollégák munkakedvének javításában.

2023 őszén a létszámnövekedés miatt irodabővítést és fejlesztést végeztek. A csapat közösen, egy belső projekt team vezetésével tervezte meg az átalakítást. A munkatársak bevonása a döntéshozatalba példamutató, ezt az önvezetés, mint alapkompetenciájuk is támogatja. A képzési lehetőségek és a motivációs eszközök a cég fejlődését szolgálják.

A „heti okosság”, a „Design reggelik” és a belsős „Tervezői  konferencia”  olyan tudásmegosztási lehetőségeket ad, amiben a kreativitás és a csapatban alkotás lehetősége is kiélhető. Lehetőségeikhez mérten évente kétszer felülvizsgálják a fizetéseket és bérkorrekciót hajtanak végre az infláció és az egyéni fejlődést figyelembe véve.

Évente 3 leállást és helyettesítésmentes szabadságot adnak szinkronban az oktatási szünetekkel, ezzel is követve a gyerekes családok életritmusát.

Tagjai az IDEA nemzetközi szakmai hálózatnak. Becsatlakoztak a Magyar Építész Kamarát támogatva az Európai Unió és a Kreatív Európa által társfinanszírozott ARCH-E EU Platform for Architectural Design Competitions projektbe is.

Fenntarthatósági vállalásokat tesznek az építőipar minden területén, figyelembe véve a gazdasági mutatókat, a határidők betartását és a környezet védelmét is. Törekszenek arra, hogy csak annyit bontsanak az épített környezetből, amennyit a projekt ténylegesen megkíván és annyit építsenek, amennyi valóban szükséges. Ezt azzal tudják elérni, hogy a megrendelői igényeket alaposan felmérik, megkímélve ezzel a megrendelőt attól, hogy a környezete életciklusa vége előtt felesleges átalakításokra kényszerüljön.

Nyitottan és elfogadóan fordulnak a rászorulók felé. A segítséget próbálják mindig az adott helyzet igényeinek megfelelően nyújtani, legyen szó fizikai segítségről vagy esetleg a profiljukhoz kapcsolódó szaktanácsadásról.

Az évek során több szakmai díjat nyertek, az egyik legrangosabb ezek közül az Építőipari nívódíj, mellyel egyik kollégájukat ismerték el.

A tisztességes, etikus, építőiparban tevékenykedő tervezőiroda még éppen kisvállalat, de cégcsoport szinten már nagynak számító cég 2 tulajdonosa tisztességét, etikus gondolkodásmódját, felelősségét, céljait tudatosan és szervesen beépítette a cég szervezetébe. Ezzel megvalósította a jövő etikus cégeinek mintáját. Enélkül már a jövőben nem lehet az üzleti életben boldogulni. Nagyon megérdemli az üzleti etikus cég jelzőjének viselését.

Sándor Gergely, a Viador Átrium Stúdió Kft. tulajdonos ügyvezetője a díjjal a kezében. Mellette a díjátadók, Kaputa Zoltán, az Eurokomax Kft. igazgatója és Takács Mihály, a Futár.hu Kft. ügyvezetője

 

2024-ben Üzleti Etikai Díjat nyert „Középvállalat” kategóriában a

CAADEX Kft.

A pályázó cég egy több vállalkozásból álló cégcsoport legnagyobb tagja. A cégcsoport Szénásy Zsuzsa és Szanyi Gábor magánszemélyek nevéhez kötődik. Ők már a második generáció a családi vállalkozáscsoport vezetésében. A cégcsoport további tagjai is a fémmegmunkálás területén működnek. A 2011-ben alapított, Mindszentgodisa székhelyű pályázó cég 4,4 milliárd forintos árbevételt ért el tavaly. 81 főt foglalkoztatnak. A cégcsoport összesítve 250 főt foglalkoztat.

Szanyi Gábor édesapja, Szanyi Tibor alapította 1994-ben a céget, ő hozta létre a  cégcsoportot is. Építőipari acélszerkezetek gyártásával, illetve beépítésével kezdte. Majd sorra nyíltak új üzletágak. A felületkezelési üzletág a kaposszekcsői üzemcsarnokukban zajlik. A fémmegmunkálási, lakatosipari munkák mellett tetőbiztonsági rendszereket is fejlesztenek, gyártanak. Teljes robotizált gépsorokkal rozsdamentes tárolóedényeket is gyártanak. 2022-ben új üzemcsarnokot építettek Komlón, ahol nagy szériaszámú lakatos üzletág működik.

A cég fejlesztési fókuszában a kutatás-fejlesztés, az automatizáció, a robotizáció és a digitalizáció áll.

Az árbevétel több mint felét az Európai országokból származó exportbevétel teszi ki. Az ügyvezető hitvallásában megemlíti, hogy a legszegényebb környezetből érkezett, a saját dolgozóinak küldöttje. Ismeri az emberek problémáit, szükségleteit. amit maximálisan figyelembe vesz. A rend, a tisztaság s a jó munka elvárása mellett. A komlói üzemcsarnokukban 21. századi munkakörnyezetet teremtettek. Az automatizáció, robotizáció nem azt a célt szolgálta, hogy a munkaerőt megspórolják, hanem munkatársaikat fejlesszék, folyamatosan képezzék. A technológiai fejlesztések ellenére a létszám folyamatosan bővül.

A tulajdonos személyesen elkötelezett a jövő generációjának fejlesztése, képzése terén. Tervei szerint már a középiskolában elkezdik a közvetlen segítségnyújtást a jó tanulóknak.

Egyszerű családi vállalkozásként náluk maga az előállított termék a vállalkozás becsülete. Ha a termék nem jó, az a vezető és a cég becsületét rombolja le. Ezt nem engedhetik meg maguknak. A családi vállalkozás nemzedékeken át gondolkodik, él. Ügyfeleik minőségi reklamációja esetén azonnal az ügyfelek mellé állnak kijavítani a sérelmüket, s nem hárítják el a felelősséget. A becsületes árképzésük és igazmondásuk hitelessé teszi őket az ügyfelek szemében.

Aktív tagjai a helyi kamarának. Részt vesznek a helyi közösségük kulturális és komolyzenei életében. A cég egy emberként támogatja kollégájukat, akinek gyermeke súlyos beteg. Gyógyítására 1 milliárd forintot kell előteremteni.

Mindhárom telephelyükön napelemes rendszert üzemeltetnek, s minden más energiahatékonysági megoldást is bevezettek. A hulladékot visszaforgatják, újrahasznosítják, a hulladékból alapanyagokat képeznek más termékekhez. Visszautasítják a műanyagok felhasználását, még akkor is, ha áraikat ez megemeli. Az ökolábnyom csökkentése és gyerekeink jövője döntéseikben előkelő helyen áll.

A zsákfaluból induló családi cég hatalmas fejlődésen ment keresztül, de megmaradtak az alapvető emberi, családi értékek mellett. „Jót adsz, jót kapsz!” – ez határozza meg a ma már magas technológiai szinten a világban elismert termékeket gyártó nagy cégcsoportot. Szép példája annak, hogy a technológiát és az emberi tisztességet hogyan lehet együtt a siker érdekében használni. Méltóak az üzleti etikus jelző használatára.

Középen Szanyi Gábor, a CAADEX Kft. ügyvezető igazgatója a díjátadók, Ferenczi Gergely, az Opten Kft. igazgatója és Patyi Kristóf, a Ghibli Kft. üzletfejlesztési igazgatója társaságában

 

2024-ben Üzleti Etikai Díjat nyert „Középvállalat” kategóriában a

Fortix Consulting Kft.

A budapesti székhelyű céginformáció-technológiai szaktanácsadás főtevékenységű, 1,07 milliárdos árbevételű, 32 fős céget 2011-ben alapították. Jelenleg is két magyar magánszemély a tulajdonosa. Idén el szeretnék érni az 1,3 Mrd. forintos forgalmat. A cég ma már megkerülhetetlen szereplője az információbiztonságnak. Elsősorban szakértői tevékenységet folytatnak.

A munkatársakkal úgy bánnak, mint a cég egyik legfontosabb vagyonával. Gazdag repertoárú munkahelyi well-beinget alakítottak ki. A munkahelyi well-being náluk nemcsak egy-két juttatás vagy szolgáltatás. Sokkal inkább intézkedések, vállalati kultúra elemek, juttatások, programok sokasága, amelyek elősegítik az emberek jóllétét. Például egyik béren kívüli juttatásuk, hogy minden kolléga számára egyéni fejlesztési büdzsét adnak, amelyet külső képzésekre, nyelvtanulásra, valamint egyéni fejlődésükre fordíthatnak. A képzéseken pedig nem a szabadidejük terhére kell részt venniük, hanem évente erre 10 nap plusz szabadságot kapnak.

A szervezet alapértékeit – dinamizmus, partnerség, profizmus – közösen definiálták és pontosítják jelenleg is. Etikai kódexük mentén működnek. Az Alkotmányvédelmi Hivatal által vezetett jegyzéken védelmi és biztonsági célú beszerzéseken részt venni képes, ellenőrzött vállalkozásként szerepelnek.

Brandjük ismertségét, elismertségét bizonyítja a Business Superbrands és Magyar Brands díj, valamint az Év információbiztonsági és adatvédelmi szolgáltatója cím. A Magyar Multiprogram minősített tanácsadói. Családbarát Vállalati minősítéssel is rendelkeznek. ISO 27001:2022 Információbiztonsági Irányítási Rendszert működtetnek.

Hisznek abban, hogy tevékenységük eredményeként biztonságosabb lesz a kibertér, ezért mindent megtesznek a szélesebb tömegek tudatosítása és a fiatalabb generációk oktatása területén. Kollégáik közül többen önkéntes oktatóként iskolai előadásokat tartanak a biztonságos internethasználatról diákoknak, szülőknek és pedagógusoknak.

A gyermekek biztonságos internethasználata érdekében rendkívül széles körű edukációs tevékenységet hajtanak végre. Emellett még széles körű támogatói programjuk is figyelmet érdemel. „A cég egy ékszerdoboz. Hatékonyságát az egyedi értékekkel rendelkező munkatársak által alkotott háló adja. Szemléletét pedig a két tulajdonos által képviselt – korunkat meghaladó – értékrend.” – vallják.

A középvállalat méretre áttért kiberbiztonsági cégnél rendkívül erős a munkavállalóikkal szembeni megbecsülés. Szakmájukban a legkiválóbbak közé jutottak. Tisztességes, etikus magatartásuk, gondolkodásuk, 21. századi értékrendjük, felelősségük nagyon rendben van. Méltók az Üzleti Etikai Díjra.

A díjat Rónaszéki Péter ügyvezető vette át. A díjátadók: Gellér Róbert ügyvezető, Gelbert Eco Print Kft., és Kulcsár Ildikó ügyvezető, Cudy Future Kft.

 

2024-ben Üzleti Etikai Díjat nyert  „Középvállalat” kategóriában a

Press Air Kft.

Az 1997-ben egy magánszemély által alapított cégnek ma is ugyanaz a tulajdonosa és ügyvezetőtársával együtt a vezetője. A cég gépek, berendezések forgalmazásával 1,2 milliárd forint árbevételt produkált 2023-ban. 30 főt foglalkoztatnak, budaörsi székhelyűek.

Családi vállalkozásként indultak a sűrített levegős piacon. 2024-ben már 5 működési területet visznek. A klasszikus termékértékesítés mellett a projekt részleg és a szerviz adja a gerincét a cégnek. 2022 óta önálló részlegként működik az energiahatékonysággal foglalkozó csapatuk. 2024-ben pedig kompletté vált a szolgáltatásuk a nyomástartó edények telepítésével és engedélyeztetésével, mint újabb szakterülettel.

Partnerkapcsolatait a tisztességes munkára és a megbízható, hosszú távú együttműködésre alapozza.

Kiemelten fontos számukra, hogy az alkalmazottaik a mindennapi munkavégzés során érezzék a megbecsülést és a biztonságot, az egészséges és biztonságos körülményeket. Sokat adnak a dolgozók szakmai fejlődésére, a legmodernebb technológiák és ipari trendek elsajátítására. Rendszeresen tartanak belső képzéseket, lehetőséget adnak a dolgozók számára, hogy mérnöki és technikai területeken újabb okleveleket és minősítéseket szerezzenek. A cég emellett kiemelten támogatja a fiatal mérnökök képzését és aktívan együttműködik egyetemekkel. A Budapesti Műszaki Egyetem számára sűrített levegő labort építettek ki, amely jelentős értéket képvisel az oktatásban.

A tulajdonos, Tóth Gábor a cég működését átláthatóan, felelős és etikus szemlélettel képviseli, amely nemcsak a cég gazdasági eredményeire, hanem a társadalmi és környezeti hatásokra is kiterjed. Az elmúlt években jelentős beruházásokat hajtottak végre, hibrid autóflottára tértek át, és napelemes-hőszivattyús rendszert terveztek a székhelyükön. A sűrített levegő rendszereknél olyan saját fejlesztésű szivárgás monitorozó megoldást alkalmaznak, amelynek segítségével akár 20%-os energiamegtakarítás is elérhető.

Aktív kapcsolatot ápolnak több felsőoktatási intézménnyel, támogatva a jövő mérnökeinek képzését és szakmai fejlődését.

A cég megkezdte a felkészülést az ESG kritériumokhoz történő megfelelésre is, kötelezett partnerei számára pedig az ESG adatszolgáltatást teljesíti. Gyakorlatilag nincs olyan iparág, amely ne használna sűrített levegőt. Küldetésüknek tartják az ipari szereplők edukálását a sűrített levegőben rejlő megtakarítási lehetőségekről. Aktívan részt vesznek a helyi közösségek életében, A cég bátorítja dolgozóit, hogy idejük egy részét szánják önkéntes tevékenységekre. Több munkatárs is tagja különböző helyi közösségeknek, például hagyományőrző csapatoknak vagy sportegyesületeknek.

Megfelel minden környezetvédelemmel kapcsolatos szabálynak és törvénynek, túl is teljesíti azokat a szennyezőanyag-kibocsátás és a hulladék minimalizálása, illetve hasznosítása terén. Hulladékprést használnak minden tömöríthető hulladék esetében, ezzel jelentősen csökkentik a térfogatot és javítják a további hulladékkezelési folyamatot.

A nyertes cég hitelesen bizonyította, hogy tettekben, gondolkodásban, a környezet és az energiahatékonyság szolgálatában, valamint a környezetükre érzékeny reagálásukkal kiérdemelték az üzleti etikus jelző használatának jogát.

A díjat átvette Tóth Gábor, a Press Air Kft. tulajdonos ügyvezetője. Díjátadók: Varga Erika Complience Officer, Deutsche Telecom TSI Hungary Kft. és Kiss Katalin ügyvezető, MAM-Hungária Kft.

 

2024-ben Üzleti Etikai Díjat nyert „Középvállalat” kategóriában a

Silveria Elektronikai Gyártó Kft.

A kecskeméti elektronikai termékeket gyártó és termékfejlesztő céget 2002-ben alapította két magánszemély. A 3,77 milliárd forintos árbevételt 140 fő foglalkoztatottal érték el. Az etikus magatartás a munkatársak felé számukra azt jelenti, hogy a vállalatuk tisztességesen, tiszteletteljesen és méltányosan bánik a munkatársaival, figyelembe veszi érdekeiket, jogaikat és jólétüket. A bérek az iparági és piaci normák szerintiek. Egyértelmű karrierutakat kínálnak minden kollégának, belső pályázatot írnak ki egy üresedő helyre. Előnyben részesítik az ott dolgozókat. Természetesen minden juttatást, jó munkakörülményeket, oktatást, home office-t is megadnak a dolgozóiknak.

A tulajdonosok elsősorban a vállalat hosszú távú stabilitására és növekedésére összpontosítanak. A profit jelentős részét visszaforgatják a fejlesztésekbe. Csak olyan fejlesztésekről döntenek, amelyeknek nincs káros hatása a környezetre. 20 éve van ISO 14001 környezetirányítási rendszerük.

Átlátható, transzparens működésük a tulajdonosok tisztességét tükrözi. A D&B AAA tanúsítványát is megkapták érte. Vásárlóik, ügyfeleik átlagos megelégedettsége évről-évre 90% feletti, és több mint 50%-ukkal több mint 10 éve dolgoznak együtt. A minőség fenntartása és javítása náluk alapvető fontossággal bír. Ügyfeleik ezt tudják, számítanak rá és nagyra értékelik. Az adatbiztonságot pedig feléjük is az információbiztonsági irányítási rendszer (ISO 27001) üzemeltetése garantálja.

A vállalat aktívan hozzájárul a társadalom jólétéhez, és pozitív hatást gyakorol a helyi közösségekre, amelyekben működik. A CSR tevékenységük túlmutat a cég rövid vagy hosszú távú üzleti érdekein. Hosszú távú együttműködési megállapodást kötöttek az SOS Gyermekfalu Alapítvánnyal és a Kutyával Egy Mosolyért Alapítvánnyal. Minden évben gyűjtést szerveznek a helyi állatmenhely részére. Karácsonykor cipősdoboz akció, sporttámogatásként Hírös Sárkányhajó verseny, szponzorként Hírös Pálinka fesztivál, és még sorolhatnánk.

Környezettudatosságukról is színes palettát mutatnak. A cég megújuló erőforrásokba fektet be. 5000 négyzetméteres napelemparkjukból a saját elhasznált energia 40-50 %-át megtermelik. Évek óta saját fejlesztésű termelést nyomkövető rendszert használnak, ami nagyban hozzájárult a papírmentes munkahely kialakításához.

A cég pályázatából már az ESG panelek köszönnek vissza, azonban a valódi, magas szinten meglévő tudatosság, a felelős üzletvitel is alaposan kiérződik belőle. A szívből adott segítség a környezetüknek, a munkavállalókra és a minőségre figyelés magas szintje sok belső, tudatosan teremtett értékről tanúskodik. Méltóak az Üzleti Etikai Díjra.

Szűcs Pál, a Silveria Kft. ügyvezetője a díjjal a kezében, a díjátadók, Kelemen Viktor, a Bureau Veritas Magyarország Kft. District Fenntarthatósági Üzletfejlesztési Igazgatója és Süle József, a Fétis Kft. ügyvezetője társaságában.

 

2024-ben Üzleti Etikai Díjat nyert „Középvállalat” kategóriában az

Szelence Ipari Megoldások Kft.

A szabadegyházi középvállalat 2010-ben alakult, cégcsoportban dolgozik, azon belül még két leányvállalatot tart fenn. Fő tevékenységi köre: élelmiszeripari tartályok belső tisztítása, ipari tisztítási szolgáltatások, anyagmozgatás, létesítménygazdálkodás. 1,5 milliárd forint árbevételt ért el tavaly, a foglalkoztatottak száma 85 fő.

Magyarországon az élelmiszeripari tartálytisztítási piac több mint felét a cég fedi le. A kiválóságra törekednek, ezért számos magas szintű partneri minősítést szereztek. Kiemelkedik közülük a Coca-Cola rendkívüli auditja keretében a cég meet requirements kategóriába sorolása. Ez a legmagasabb kategória, a szakma csúcsa. 2020-ban beléptek a vizes tisztítási iparág legmagasabb színvonalú szegmensébe is. Olyan innovatív, vegyszermentes, speciális tisztításra képesek, amelyre hazánkban csak 5-6 cég. Ezen felül az elmúlt években logisztikai, minőségellenőrzési és létesítménygazdálkodási tevékenységbe is belefogtak.

Társaságuk fő értékei az alázatos, kitartó munkavégzés, az innováció és folyamatos fejlesztés, s az emberközpontú működés minden nap.

A munkatársak felé elköteleződés nagyon magas szintű, ami sokféleségben jelenik meg. Külön díjazzák például az energiahatékonyságban kiemelkedő kollégákat. A dolgozók preferenciáját követve bruttósítva beépítették a bérekbe a cafeteriaelemeket. Egészségprogramjuk pedig a gondoskodó munkaadó benyomását tükrözi. Elnyerték a legrangosabb foglalkoztatói minősítéseket is.

A tartós, tiszteletre és kölcsönös bizalomra épülő üzleti kapcsolatokban hisznek. Sikerült is nekik. Bizonyítja, hogy a 3 legnagyobb forgalmú vevőikkel tizenéves üzleti viszonyuk van. Kínosan ügyelnek a szolgáltatásaik minőségére, ezért körbebástyázták a céget a legerősebb minőségbiztosítási, tanúsítói rendszerrel.

Jószívűségüket a recesszió és korábban a járvány miatt bajba jutott partnereik, munkatársaik megsegítésének példáival bizonyítják. Aktívan tevékenykednek számos szakmai szervezetben. Sokat tesznek a környék településeinek fejlődéséért is.

Kiemelkedő az innovativitásuk a technológiai újdonságok bevezetésében, tevékenységi területükön kutatómunkát is folytatnak, amelyek a fenntartható fejlődést szolgálják. Ökotudatossági díjuk, Zöld Minősítésük és az Év Zöld Kkv-ja díja is erről szól.

Kiváló cég, kimagasló tudatossággal, magas szintű etikai normákkal. Minden megnyilvánulásukkal, fejlesztésükkel, támogatásukkal a fenntartható fejlődéssel szinkronban működnek. Érdemesek az Üzleti Etikai Díjra.

Rácz László ügyvezető igazgató a díjjal a kezében. A díjátadók: Dénes Vanda ügyvezető, Open Online Kft., és Szalai Gyula ügyvezető, KVGY Kft.

 

2024-ben Üzleti Etikai Díjat nyert „Nagyvállalat” kategóriában a

CE Glass Zrt.

A budapesti székhelyű Zrt. három generációs családi vállalkozás. Árbevétele 7 milliárd forint, 178 főt foglalkoztat. Első számú vezetője 3. generációs tulajdonos. Szegeden, illetve Szatymazon van a bázisuk és a gyártás. A Zrt.-t 2001-ben hozták létre. A nyertes cég a cégcsoport legnagyobb tagja. Cégcsoport szinten az egyedüli tulajdonos többszáz főt foglalkoztat.

Európai szintű piacvezető üvegfeldolgozó vállalat, három generációs családi hagyománnyal, több mint 100 év szaktudással. A Varga család 1918 nyitotta meg üvegező üzletét Keszthelyen. Az utód Szegeden folytatta üvegező és képkeretező műhellyel. Abból nőtt ki a pályázó cég, melynek tulajdonos vezérigazgatója, a harmadik generációs vezető zsebpénzéből, biciklin üvegszállítással kezdte. Mára Közép-Kelet-Európa legmeghatározóbb üvegfeldolgozói gyárát mondhatja magáénak. A Zrt. egyedüli részvényese. 5 kontinensen, több mint 30 országban megtalálhatók a cég termékei.

Etikai kódexben fektették le erkölcsi értékeiket, irányelveiket. A pályázatban mindez gyakorlati tettekkel egyértelműen jelenik meg. Fontos számukra, hogy megbízható, családias, tiszta, modern, a magánélettel összeegyeztetett munkahelyi környezetet teremtsenek, ahol mindenki érzi, hogy munkája megbecsült és értékes. Már 2023-ban bevezették a 4 napos munkahetet. Nemcsak szakmai, hanem magánéletükben is használható tréningeken vehetnek részt a dolgozók. Az új belépők mellé mentorokat állítanak.

A gyár becsületes emberi alapokra épült. Az alapító nevéhez fűződik számos támogatás, adakozás, amit magánemberként is tesz. A vállalati értékteremtést prioritásként kezeli, átültette a cég minden részébe, a vezetők és munkatársak gondolkodásába.

A vállalat a LEAN-szemléletet alkalmazza, melynek lényege a folyamatok optimalizálása, a pazarlás csökkentése, az értékteremtés maximalizálása. Ügyfeleiknek, partnereiknek is optimális rendszer, ami számos előnyt kínál, például költséghatékonyság, versenyképes ár, rövid határidő, megbízható teljesítés. A Modern Mintaüzem programban is edukálják ezeket az értékeket.  A Szegedi Tudományegyetemről is sok hallgató jár hozzájuk tanulni. Céljuk, hogy ne csak munkavállalóikra, hanem a közvetlen környezetünkre is pozitív hatást gyakoroljanak. Ez alatt Szeged és Szatymaz helyi közösségének támogatását értik. Társadalmi felelősségvállalásukban kimagasló a gyerekekért tettek, a fiatalok segítése a felnőtté válásban. Helyi sportegyesületeket támogatnak, adományokat gyűjtenek, jótékonykodnak. Mindig ezt tették.

Legkiemelkedőbb termékükkel, a hőszigetelő üveggel Érték- és Minőségdíjat is nyertek. Nagyon jelentős energiamegtakarítást okozva a használóinak. Ideális körkörös gazdasági modellt valósítanak meg, ahol a hulladék döntő többségét visszaforgatják a legkorszerűbb technológiák, módszerek segítségével. Zöldmezős telephelyükön minden fenntarthatósági szempontot figyelembe vettek az építésekor. Minden zöld elvárást messze felülteljesítenek.

Kiváló gyökerekre, etikai alapokra épített, tökéletesen modern, zöld gyár.  Hihetetlen szimbiózisban működik a helyi közösségekkel, munkatársakkal, partnerekkel és az élő környezettel. Piaci sikerei, európai piacvezetői mivolta pedig egyértelműen igazolja, hogy a tisztességes, felelős vállalat hosszú távon a legsikeresebb üzleti modell is. Méltóak az üzleti etikus jelző használatára.

Varga Béla, a BorsodChem Zrt. PR igazgatója és ifj. Prohászka Ottó, a Tutti Kft. értékesítési igazgatója között a díjátvevő, Dr. Király Tamás Levente, a CE Glass Zrt. brand managere

 

2024-ben Üzleti Etikai Díjat nyert „Multinacionális vállalat” kategóriában a

GLOBUS Konzervipari Zrt.

Az ország egyik legismertebb élelmiszermárkája immár 1924-óta létezik. A zöldség-és gyümölcskonzervek előállítása Debrecenben még ennél is korábban, az 1880-as években kezdődött. A mindenki által ismert márkanév alatt futó cég jelenleg a francia tulajdonú Eureden francia cégcsoporthoz tartozik, 100 %-os tulajdonosa az Eureden Long Life S.A. Végső tulajdonos a Cooperativ Eureden.

A magyar vállalat fő tevékenysége több mint száz éve a gyümölcs- és zöldségfeldolgozás, -tartósítás. A dolgozók létszáma 302 fő. A cég 2023-ban elért árbevétele 32,2 milliárd Ft. Ügyvezetője Szabó Nándor.

A Zrt. a szakszervezettel egyeztetve határozza meg alkalmazottai fizetését és juttatási rendszerét. A környékbeli településekről a műszakokhoz igazodó saját autóbuszjárattal szállítja a dolgozókat, emellett bámulatosan sokoldalú szociális hálót tart fenn, támogatja az egészséges életmódot, csapatépítő programokat és egyéb közösségi eseményeket is szervez. A dolgozók észrevételeiket több fórumon megoszthatják, és rendszeres egyeztetés történik a dolgozói érdekképviseletekkel, melyeket a cégen belül működtetnek. Fejlett munkavállalói gondoskodási rendszert tartanak fenn, jelentős well-being környezettel.

A vállalat rendelkezik Etikai Kódexszel és következetesen igazodik hozzá. A cégtulajdonosok számára a vállalat CSR stratégiája nem csak formális célkitűzés, hanem valódi értéket teremtő erő.

A tulajdonosi jogok gyakorlása során is szigorú etikai irányelveket követnek. A tulajdonosok közvetlenül is részt vesznek a vállalati stratégia kialakításában és különböző szinteken a döntéshozatalban is. Emellett a döntéshozatali folyamatokat úgy alakítják ki, hogy azok összhangban legyenek a vállalat hosszú távú értékteremtési céljaival is. A tulajdonosok aktívan hozzájárulnak a vállalat társadalmi felelősségvállalási stratégiájának megvalósításához. Mottójuk: „Az etikus üzleti magatartás iránti elkötelezettségünk nem csupán filozófia, hanem a mindennapi működésünk szerves része”.

Széles körű, példaértékű társadalmi felelősségvállalást valósítanak meg, amit átgondolt stratégiára alapoznak. Jelentős támogatásokat nyújtanak a helyi közösségeknek (pl. hátrányos helyzetű falu futballcsapatának segítése), gondosan védik a környezetet és figyelnek a munkavállalók jólétének biztosítására. A társadalmi felelősségvállalás fontos része az adományozás.

Szigorú minőségbiztosítási rendszert működtetnek és rendszeres auditoknak vetik alá a saját működésüket és a beszállítókét is. Mérik és rendszeresen jelentéseket készítenek a társadalmi felelősségvállalási tevékenységeik társadalmi hatásáról, az eredményeket külső partnerekkel is megosztják. A vállalat jelenleg a hulladékok 92%-át újrahasznosítja.

A vállalat egyik legjelentősebb környezetvédelmi kezdeményezése a fenntartható mezőgazdaság támogatása. 2023 óta részt vesz az Auchan „Gazdától az asztalig” programjában, amelynek keretében talajregenerációs módszerekkel termesztett, szuperédes kukoricakonzervet gyártanak. A vízfelhasználás optimalizálása és újrahasznosítása, valamint az alternatív energiaforrások alkalmazása része a cégstratégiának. Kiemelt céljuk a helyi termelők bevonása a termelési láncba, a precíziós mezőgazdaság támogatása.

A hazai konzervipar legnagyobb cége elkötelezett a klímaváltozás elleni küzdelem mellett, és célrendszerét teljes mértékben alárendeli a fenntartható fejlődésnek. Nem enged a tradíciókkal rendelkező magyar élelmiszerek magas minőségéből. Példásan megőrizte a szociális hálót, s a munkavállalók érdekképviseleti rendszerét. Etikus, felelős magatartása példás. Ott a helye az üzleti etikus cégek között.

Szabó Nándor, a GLOBUS Konzervipari Zrt. ügyvezetője köszönő beszédet mond. A díjat átadták: Mátéfi Péter, Vice President Digital Solutions, Deutsche Telekom TSI Hungary Kft. és Kelemen Viktor, District Fenntarthatósági Üzletfejlesztési Igazgató, Bureau Veritas Magyarország Kft.

 

2024-ben Üzleti Etikai Díjat nyert „Multinacionális vállalat” kategóriában a

Körber Hungária Gépgyártó Kft.

A pécsi székelyű gépgyártó kft.-t 1994-ben alapították, fő tevékenysége az egyedi gépgyártás. 1239 főt foglalkoztat, árbevétele 2023-ban meghaladta a 162 millió 250 ezer eurót. A cég a német hátterű nemzetközi Körber-csoport tagja. Tulajdonosa a hamburgi székhelyű német Körber Technologies GmbH. A magyarországi kft. ügyvezetője Zalay Buda. A pécsi gyár a város 150 éves gépipari hagyományának örököseként teljes vertikumú gépgyártással foglalkozik, elsősorban a Technologies és a Pharma üzletágak számára.

Alapértéknek tartják a munkavállalók hosszú távú elköteleződését és jóllétét. Céljuk, hogy a leányvállalat olyan munkahely legyen, ahová szívesen járnak be a kollégák. Törekvésüket igazolja, hogy a fluktuáció évek óta stabilan 4,5 % alatt van, az átlagos munkaviszony hossza pedig meghaladja a tíz évet. Sokat tesznek a munkatársak jólléte érdekében, mint az egészséges és biztonságos munkakörülmények, a tisztességes bérezés, a munkavállalói érdekképviselettel való együttműködés. A munkavállalói well-being program rendkívül sokszínű. Néhány kiemelt példa a gondoskodásra: rendszeresen emelt összegű bölcsőde-, óvoda- és iskolakezdési támogatás, többféle bónusz (nyaralási, őszi, karácsonyi, vállalati) és egyéb anyagi juttatások, ingyenes e-bike kölcsönzés, munkahelyi masszázs, éjjel-nappal hívható anonim lelkisegély-vonal is a munkavállalók rendelkezésére áll.

A cég úttörőnek számít a magyar iparban a beszállítók stratégiai szintű fejlesztésében. A maguk számára kötelező ESG betartását elvárják a beszállítóiktól is, illetve egy éven át segítik az új partnerek szakmai integrációját. Csak hozzájuk hasonlóan transzparens, az etikai elveiket elfogadó, zöld és társadalmilag fenntartható megoldásokat alkalmazó cégekkel szerződnek.

Társadalmi felelősségvállalásaik, három pillérre alapozott programjaik a helyi közösségben jelentősek és országosan példaszerűek. Részt vesznek a szakképzés, a felsőoktatás, a duális képzés fejlesztésében. Önkénteseik az élet számos területén segítenek a rászorulóknak. A cég fontos mecénása a város kulturális és sportéletének is. Minden évben több millió forint támogatást nyújt civil szervezeteknek, amelyről a munkavállalók bevonásával döntenek.

Nagyon komoly szempontként szerepel a termelésben az energia- és hulladékgazdálkodás. Imponálóak az eredmények: csak megújuló forrásból származó energiát használnak, megvalósul a kommunális és ipari hulladék újrahasznosítása, jellemző az e-bike és az elektromos autók használata, saját töltőállomás és digitalizáltság minden üzletmenetben. A gyárban évi 2300 tonna, nagyjából egy 15 ezres kisváros háztartási szemetével megegyező mennyiségű hulladék keletkezik. Ennek csökkentésén és az újrahasznosítási arány javításán folyamatosan dolgoznak.

A Körber Hungária Gépgyártó Kft. tökéletes, mai, korszerű és a legmagasabb normáknak, elvárásoknak megfelelően működő cég. Az ESG mentén nem csak kötelezően, hanem elkötelezetten felelős vállalatként él, a munkavállalói jólétét állítva a középpontba. Érdemes az üzleti etikai díj elnyerésére.

Zalay Buda, a Körber Kft. ügyvezetője megköszöni a díjat az alapítóknak és a díjátadóknak

 

A jubileumi év alkalmából az alapítók különdíjakat is osztottak az eddig díjazott cégek vezetői között:

KIVÁLÓSÁG Díjat kapott Kelemen Viktor, a Bureau Veritas Magyarország Kft. District Fenntarthatósági Üzletfejlesztési Igazgatója.

Kelemen Viktor a 2019-ben Üzleti Etikai Díjat elnyert Bureau Veritas Magyarország Kft.-t hosszú éveken át vezette, s ez idő alatt a leányvállalat megteremtette, megtartotta és töretlenül növelte a minőség és az etikus üzleti magatartásmód iránti elkötelezettségét. Közben olyan emberi fejlődésen ment keresztül, annyira elköteleződött a fenntartható fejlődés érdekében cselekvő és felelős üzleti gondolkodásmód, magatartás mellett, hogy ma már a globális cégben lett a szóvivője az ESG-ben foglalt valódi felelősségvállalásnak. Tanítja, hirdeti saját cégében, s minden fórumon, minden cselekedetében az üzleti szektor felelősségét élhető világunk megmaradásában.

Kelemen Viktor köszönő beszédet mond az alapítóknak

 

PÉLDAMUTATÁS Díjat kapott Kiss Katalin,

a 2005-ben Üzleti Etikai Díjat elnyert MAM Hungária Kft. hosszú évtizedeken át tartó vezetéséért, amely idő alatt a cég megteremtette, megtartotta és töretlenül növelte az etikus üzleti magatartásmód iránti elkötelezettségét. Emberi tisztességével, felelősségével a közvetlen környezetében élők iránt példával szolgál munkatársainak, üzletfeleinek, családjának. Közben a rá bízott céget felvirágoztatta, a térség munkáltatójaként biztonságot ad a mai napig a térségben élőknek.

Kiss Katalin megköszöni a díjat az alapítóknak

 

A  22. Üzleti Díjátadó Gála támogatói: